Česta pitanja
Često postavljena pitanja - FAQ
Koja je razlika u pojmovima uvoz i unos vozila?
Unos vozila je svaki unos u Republiku Hrvatsku s teritorija države članice Europske unije, kako je propisano zakonodavstvom Europske unije, osim iz trećih teritorija dok je uvoz vozila svaki unos u Europsku uniju iz trećih država odnosno trećih teritorija.
Koji su mi dokumenti potrebni prilikom unosa vozila?
Prilikom uvoza potrebno je imati sljedeće dokumente:
Dokaz o vlasništvu vozila:
-
- Kupoprodajni ugovor(ukoliko je vozilo kupljeno od fizičke osobe),
- Račun o kupnji vozila(ukoliko je vozilo kupljeno u trgovini),
- Prometnu dozvolu
- Dokumenti za postupak utvrđivanja sukladnosti:
- COC dokument(izdan od tvornice ili EUROCOC-a),
- Potvrda proizvođača,
- Prometna dozvola – original
- Dokumenti za registraciju:
- Kupoprodajni ugovor(ukoliko je vozilo kupljeno od fizičke osobe),
- Račun o kupnji vozila(ukoliko je vozilo kupljeno u trgovini),
- COC dokument(izdan od tvornice ili EUROCOC-a),
- Potvrda o sukladnosti,
- Prometnu dozvolu,
- Policu obaveznog osiguranja,
- Osobna iskaznica vlasnika na računu
- Punomoć za registraciju(ukoliko sam vlasnik ne pristupa registraciji)
Koja su davanja prilikom unosa vozila?
Prilikom unosa vozila potrebno je platiti:
- Doprema vozila
- Potvrda proizvođača(ukoliko s vozilom ne dobijete „COC dokument“),
- Postupak utvrđivanja sukladnosti,
- Posebni porez na motorna vozila(tzv. Trošarinu),
- Naknada gospodarenja otpadnim vozilima,
- Upravna pristojba na stjecanje rabljenog motornog vozila – plaća se u stanici za tehnički pregled(Ova pristojba plaća se ukoliko vozilo kupujete od fizičke osobe),
- Registracija vozila
Da li je povratnik oslobođen postupka utvrđivanja sukladnosti?
Povratnik i useljenik u RH ima mogućnost zatražiti postupak utvrđivanja sukladnosti prema alternativnim zahtjevima.
Smije li se uvesti vozilo u dijelovima (smije li se uvesti samo motor vozila ili samo šasija)?
Fizička osoba smije uvoziti robu (dakle i dijelove vozila) samo za svoje potrebe, a ne za dalju prodaju odnosno preprodaju. Odnosno smije uvoziti dijelove vozila samo ako ima istovrsno oštećeno vozilo – Što dokazuje prometnom dozvolom; a ako je riječ o vitalnim dijelovima vozila (karoserija, motor) dokazom o oštećenju vozila (policijski zapisnik ili neka druga isprava).
Pravna osoba smije uvoziti rabljene (i nove) dijelove vozila ako je registrirana za takvu djelatnost. Ako je riječ o uvozu dijelova radi dalje prodaje – pravne osobe pri uvozu moraju dobiti uvjerenje tržišnog inspektora da roba odgovara domaćim normama u skladu sa Zakonom o nadzoru kakvoće određenih proizvoda pri uvozu i izvozu (NN broj 21/95).
Mogu li se uvoziti automobili iz SAD-a?
Mogu se uvoziti ukoliko udovoljavaju homologacijskim propisima o pojedinačnoj homologaciji vozila.
Za vozila koja su rađena za uporabu u SAD-u (tj. nisu homologirana za europsko tržište) potrebno je kontaktirati Fakultet strojarstva i brodogradnje (FSB) u Zagrebu koji će pregledati vozilo i izraditi elaborat.
Prije kupnje vozila i uvoza poslati upit na FSB sa sljedećim podacima:
- 1. Fotografija pločice proizvođača (Certification Label, nalazi se u otvoru vozačkih vrata)
- 2.Fotografija pločice o razini štetne emisije vozila (Vehicle Emission Information, nalazi se u blizini motora vozila).
Koja je razlika prilikom kupnje ako vozilo kupuje fizička ili pravna osoba, ukoliko je vozilo u sustavu PDV-a?
- Kada fizička osoba kupuje vozilo na području EU, tada dobiva račun naslovljen na svoje ime s iskazanim PDV-om države u kojoj je vozilo kupljeno,
- U slučaju kada vozilo kupuje pravna osoba, tada dobiva račun na tvrtku u neto iznosu dok PDV plaća prilikom registracije vozila u Hrvatskoj.
Što je leasing i koje vrste leasinga postoje?
-
Izraz “leasing" potječe od engleskog glagola “lease" što znači unajmiti. Leasing je suvremeni način financiranja osobnih i gospodarskih vozila, plovila, opreme ili strojeva koji su klijentu potrebni za korištenje u privatne ili poslovne svrhe, ali ne želi ih nužno posjedovati. Dva su osnovna tipa leasinga: financijski i operativni. Svaki tip ima svoje specifičnosti te omogućuje, uz jednostavan i brz postupak sklapanja ugovora, modeliranje otplate prema vašim željama i mogućnostima.
-
Financijski leasing omogućuje da nakon isteka ugovora postanete vlasnikom objekta leasinga. Davatelj leasinga je pravni vlasnik objekta leasinga, a ekonomski vlasnik je primatelj leasinga. Namijenjen je ponajprije onima koji u sustavu PDV-a ostvaruju pravo na povrat pretporeza.
-
Operativni leasing omogućuje korištenje objekta leasinga i njegovu zamjenu za novi po isteku ugovora. Davatelj leasinga pravni je i ekonomski vlasnik objekta leasinga. Namijenjen je pravnim i fizičkim osobama, posebno onima koje u sustavu PDV-a ostvaruju pravo na povrat pretporeza. U ovom obliku financiranja je moguće ugovoriti ostatak vrijednosti po isteku financiranja, što umanjuje iznos mjesečnog obroka.
Što je obavezno auto osiguranje, a što kasko osiguranje? Što je bonus?
- Obvezno auto osiguranje je zakonom propisano za sve vlasnike vozila i štiti vas od odgovornosti za štetu koju vozilom u prometu možete učiniti trećim osobama. Ugovara se jednom godišnje, obično na dan tehničkog pregleda vozila.
- Kasko osiguranje vašeg vozila omogućuje vam da dobijete naknadu za materijalnu štetu na vašem vozilu nastalu u prometnoj nezgodi i onda kada ste vi uzrokovali prometnu nezgodu. Pokriva i mnoge druge materijalne štete: provalu, krađu vozila, elementarne nepogode, lom stakla. Obično je uvjet za ugovaranje leasinga.
- Bonus je postotak popusta na ukupni iznos premije osiguranja. Maksimalan zakonski dozvoljeni bonus u Hrvatskoj je 50%. Pri prvom ugovaranju police osiguranja nemate bonus, no već nakon prve godine dobivate popust od 10% na cijenu Svake godine, popust se uvećava za 5% sve do maksimalnih 50%. Bonus u nekim slučajevima možete i duplicirati, pri čemu davatelj ne gubi svoj ostvareni postotak. Dupliciranje se obično ostvaruje od članova uže obitelji.